Noguchi Tai-kai Prague 2024

Noguchi Tai-kai Prague 2024

Tento rok se ke konci léta v Praze uskutečnil třídenní seminář pod vedením senseie Noguchiho Yukia, 19. sōkeho (představitele) školy Kotō ryū koppōjutsu. Hlavní postavou za organizací této události, byl Luboš Pokorný, první ze studentů bujinkan bugei v ČR, který Noguchi senseie více než před rokem do České republiky pozval.

Noguchi sensei je jedním z nejstarších japonských učitelů bujinkan ryū-ha. Pochází z města Noda-shi, kde také vede své tréninkové lekce v Bujinkan honbu dōjō. Více než 50 let nepřetržitě trénoval pod dohledem Hatsumi senseie. Byl jedním z prvních dai-shihanů a stal se také jedním z japonských Shi tennō, čtyř strážců dohlížejících na správné směřování Bujinkan Dōjō (dalšími byli Ōguri Kōichi, Seno Hideo a Nagato Toshirō). Hatsumi sensei jej také označil za svého následovníka a nového sōkeho v tradici školy Kotō ryū koppōjutsu. Noguchi sensei je mimo jiné držitelem několika menkyo kaiden (licencí „úplného přenosu“), a to v tradicích Gyokko ryū kosshijutsu, Togakure ryū ninpō taijutsu a Kukishinden ryū rokushaku bōjutsu.

Ale nyní k našemu semináři. Již ve čtvrtek večer začali přijíždět do Prahy první studenti z různých koutů Evropy, aby se ubytovali a podívali do historického centra města. Toto pražské tai-kai nakonec navštívilo přes 330 buyū z 24 zemí.

Páteční odpoledne bylo ve znamení tréninkových lekcí, které vedli někteří z přítomných evropských dai-shihanů. Ještě před zahájením těchto tréninků Noguchi sensei přijel pozdravit studenty a popřát jim příjemný zážitek. Poukázal na skutečnost, že je jedním z nejstarších učitelů bujinkan bugei a jemu samotnému letos bude 82 let. Poděkoval všem za to, že se rozhodli na seminář přijet, někteří i z velké dálky, aby mohli pokračovat ve svém studiu budō.

Víkendové cvičení bylo již plně v rukou Noguchi senseie. Před zahájením sobotního dne semináře Noguchi sensei přivítal vzácného hosta, velvyslance Japonska v ČR, pana Nagaoku Kansukeho, který se přijel podívat na zahájení tohoto tai-kai. Pan Nagaoka přivítal jak Noguchi senseie, tak i všechny účastníky v Praze při příležitosti tohoto semináře a všem popřál, aby si užili trénink bez jakéhokoliv zranění.

Pak už byl čas na samotný trénink. Noguchi sensei se nejprve věnoval technikám školy Kotō ryū z úrovně shoden no katy. Sensei postupně učil všechny techniky z této úrovně školy, poukazoval na zajímavé detaily, chodil mezi studenty, opravoval je a nebo ukazoval další možná provedení jednotlivých technik. Nemůžu nezmínit pomoc Marka Lithgowa, který byl pořadateli také pozván z Japonska do ČR, aby mohl Noguchi senseii tlumočit a všem účastníkům tak více přiblížit senseiovy myšlenky.

Mezi tréninky vznikl prostor pro společné skupinové focení s Noguchi senseiem, který využili snad všichni studenti. Odpolední část tréninku byla krom taijutsu věnována také technikám bōjutsu úrovně shoden no katy. Techniky této úrovně nejsou cvičeny příliš často, a tak mnozí účastníci měli možnost seznámit se s nimi ve své tréninkové praxi poprvé.

V rámci sobotního dne proběhly zkoušky na godan, tzv. sakki test, na který bylo přihlášeno celkem 19 studentů. Noguchi sensei úspěšně provedl tímto testem všechny zúčastněné studenty. Z našeho pražského dōjō podstoupili sakki test Lucka, Honza a Zdeněk. Všem moc gratuluji a přeji mnoho energie do dalšího tréninku. Z mého pohledu bych rád ocenil nasazení Noguchi senseie, který každému studentovi věnovat dostatek času a pozornosti a trpělivě opravoval drobné nedostatky. Sakki test na tomto tai-kai byl pro mě osobně velikým zážitkem.

Večer se konala v prostorách hotelu Diplomat společná párty, na které byly Noguchi senseii předány dárky. Zbytek večera byl ve znamení dobrého jídla, příjemné atmosféry a tance.

Nedělní trénink začal technikami z chūden no katy školy Kotō ryū. Noguchi sensei pak ve výuce pokračoval technikami z okuden a hekito katy této školy a také technikami chūden no katy v rámci technik s dlouhou tyčí – rokushaku bōjutsu. Část jednoho tréninku byla věnována i technikám hanbōjutsu, tedy s krátkou tyčí. Noguchi sensei se snažil předat studentům co nejvíce dat pro jejich další trénink. Jeho výuka měla vysoké tempo a nasazení. Opět se sensei mnohokrát pohyboval přímo mezi studenty, kde rozdával cenné rady.

Když už se blížil konec pražského tai-kai, Noguchi sensei mluvil o tom, jak je důležité opakovaně procvičovat jednotlivé techniky pro jejich správné provedení a pochopení. Zmínil, že i přesto, že se věnujeme stejné technice znova a znova, je to jedinečné, pokaždé je jiný protivník, jiná situace, jiné podmínky. Sensei také věnoval chvilku tomu, aby více objasnil jím napsanou kaligrafii slova warau 笑 – smích, které se stalo symbolem této akce. Dle jeho slov, když začal vyučovat na zahraničních seminářích, snažil se tímto slovem vyjádřit způsob samotného vnímání praxe budō jeho studenty. Chtěl, aby si lidé dokázali užívat tréninkové praxe. Zároveň také chtěl pomoci lidem chápat, proč je důležité trénovat jemně, nenásilně. To jej vedlo k tomu, že by bylo dobré, aby se studenti na lekcích uvolnili a mohl se tak na jejich tvářích objevit úsměv během samotných tréninků. Podle Noguchi senseie by studium budō mělo být z určité části zábavou přinášející štěstí lidem, kteří se mu věnují. Pokud tam budou tyto prvky prolnuty, povede to k dobrému nastavení společnosti a stane se z toho téma, díky kterému může být komunita lidí v bujinkanu trochu šťastnější. A to je nyní senseiův cíl na jeho lekcích.

Sensei to dle svých slov vnímá tak, že bez ohledu na to, jak jsme schopni posouvat se po fyzické stránce, pokud si nevybudujeme správné nastavení mysli, tak to nebude budō. Následně dodal, že by bylo dobré pokračovat v našem dalším tréninku s tímto cílem na zřeteli.

Občas je těžké popsat některé z myšlenek, které zazní během takového semináře, protože jsou spojeny s okamžikem vzniklým během keiko, ale myslím si, že všichni účastníci semináře vnímali myšlenky Noguchi senseie a mnohé z toho si přirozeně uvědomili díky úžasné atmosféře celého setkání, kterou Noguchi sensei s většinou účastníků akce vytvořil.

Na závěr bych rád poděkoval Noguchi senseii, za jeho neuvěřitelné nasazení, energii a zkušenosti, které jsme mohli během tohoto společného víkendu vnímat. Také Lubošovi a jeho týmu za uspořádání semináře. Jsem rád, že se i naše pražské dōjō mohlo na organizaci tohoto tai-kai zčásti podílet a děkuji všem buyū, že si udělali čas a přijeli do Prahy podpořit myšlenku společné praxe budō. Těším se na další společná setkání na seminářích v Evropě anebo v Japonsku.

Více informací o semináři můžete najít zde – www.noguchitaikai2024.eu


text: Pavel Slavík
fotografie: Pavel Pližingr
info@bujinkanprague.com
www.bujinkanprague.com
www.facebook.com/bujinkanprague
www.instagram.com/bujinkan.dojo.prague

Comments are closed.