Pavel Slavík

Pavel Slavík

Jedna z mých fotografií ve společnosti s Hatsumi senseiem ještě ve starém honbu dōjō v Noda-shi.

Pár řádek o mé praxi na cestě bojových umění

Bojovým uměním se věnuji od roku 1989, kdy jsem získával první zkušenosti skrze tréninky karate 空手. Na podzim roku 1991 jsem poprvé navštívil tréninky bojového umění ninjutsu 忍術 tehdy pod vedením Luboše Pokorného, který jako první Čech byl studentem toho umění. Tréninky ninjutsu mě silně oslovily a tak jsem se začal věnovat tréninku “na plno”. Od roku 1993 jsem v rámci Bujinkan Czech Dōjō (školy pana Pokorného) měl možnost fungovat jako jeden z instruktorů. Tato zkušenost mi dala možnost se podívat na trénink bojových umění z trochu jiného pohledu. Začal jsem si uvědomovat mnoho věcí, které jsem jen v pozici studenta nevnímal, a díky tomu jsem se snažil ještě více se ponořit do svého tréninku. Uvědomil jsem si, jak velkou zodpovědností je předávat studentům techniky a pohyby správným způsobem.

Německé bujinkan taikai 武神館大会 v roce 1994 bylo mou první příležitostí trénovat přímo pod vedením Hatsumi senseie. Následující roky jsem se snažil pravidelně navštěvovat tyto evropské semináře. Postupem času jsem si začínal uvědomovat, že dalším přirozeným krokem v mém tréninku bude navštívit naše učitele v Japonsku. Tato možnost nastala na podzim roku 1998, kdy jsem společně s dalšími studenty měl možnost poprvé navštívit tuto zemi. Vidět a mít možnost trénovat s těmi nejlepšími bylo pro mě motivací do budoucna aspoň jednou do roka vycestovat na několik týdnů za tréninky do kolébky bojového umění ninjutsu.

Tréninkové lekce pod vedením Someyi senseie jsou pro mě skutečným svátkem. Od roku 2005 navštěvuji všechny lekce s tímto výjimečným učitelem, když mohu být v Japonsku.

Při svých pobytech v Japonsku navštěvuji samo sebou všechny keiko 稽古 (tréninkové lekce) sōkeho Masaaki Hatsumiho, které jsou velikou inspirací pro náš trénink. Dále navštěvuji lekce nejstarších studentů/instruktorů bujinkan bugei 武神館武芸 (bojových umění bujinkanu), kterými jsou např. Someya Ken’ichi, Ishizuka Tetsuji, Nagato Toshirō, Seno Hideo, Oguri Kōichi, Noguchi Yukio, Hiroshi Nagase a další. Zkušenosti předávané těmito fantastickými učiteli jsou pro mě nedocenitelné a velice si vážím jejich času, který mohu s nimi strávit.

Ishizuka sensei je jedním z nejstarších studentů Hatsumi senseie, opravdový znalec a odborník na naše ryū-ha a velice milý člověk i učitel. Jsem vděčný za to, že mohu navštěvovat jeho lekce.

Na podzim roku 2002 jsem na tokijském semináři pod názvem daikomyō-sai 大光明祭 úspěšně podstoupil zkoušku na 5. dan (tzv. sakki test) přímo pod Hatsumi senseiem a stal jsem se tak členem mezinárodní společnosti shidōshi-kai 士道師会, která sdružuje oficiální učitele organizace Bujinkan Dōjō.

V roce 2007 jsem měl tu možnost otevřít tréninkové lekce bujinkan bugei v rámci výuky tělesné výchovy na ÚTVS ČVUT (Ústavu tělesné výchovy a sportu ČVUT v Praze) a podělit se tak o své zkušenosti se studenty vysokých škol.

V lednu roku 2008 jsem požádal svého tehdejšího učitele Luboše Pokorného o možnost otevření si vlastního oddílu, a tak vzniká Bujinkan Dōjō Prague 武神館道場プラハ jako další ze subjektů, který si vzal za cíl pomáhat v šíření tohoto bojového umění v rámci České republiky. Krom našich vlastních pravidelných keiko pořádáme setkání, tréninky a semináře pod vedením těch nejzkušenějších zahraničních učitelů, kterými jsou např.: Sveneric Bogsäter, Mariette van der Vliet, Holger Kunzmann, Andrej Jasenc, Kacem Zoughari a další.

V létě roku 2009 jsem byl poctěn udělením titulu shihan během jedné z tréninkových lekcí v honbu dōjō přímo od Hatsumi senseie. Velice si toho vážím a samozřejmě cítím veliký závazek vůči svým učitelům, abych se někdy v budoucnu aspoň přiblížil k úrovni, kterou podle mě tento titul má mít.

Snažím se pro zájemce o bojová umění bujinkan bugei připravovat různé materiály jako jsou např. různé články v časopise “Bojová umění” (dříve Fighter’s magazín) nebo tréninkové přehledy škol vyučovaných v bujinkan ryū-ha 武神館流派. Před několika lety jsem byl poctěn přípravou české verze knižní trilogie od Svenerica Bogsätera, který je jedním z nejzkušenějších učitelů bujinkan bugei mimo Japonsko. A od roku 2018 připravujeme s přáteli z našeho dōjō časopis “Ninpō to bujutsu”, ve kterém se krom bojových umění věnujeme i japonské kultuře.

Společná fotografie s Nagase senseiem po jednom z jeho keiko.

Stále se především považuji v první řadě za studenta starých japonských bojových tradic a jsem rád, že se této oblasti mohu věnovat společně s přáteli právě v našem pražském dōjō.


Poděkování:

Vím, že vděčím za své zkušenosti mnoha lidem, kteří mi pomohli a stále pomáhají při mém studiu – učitelům, přátelům, se kterými společně mohu tato zajímavá umění studovat. A také samozřejmě a především mé rodině, která vždy byla mou oporou. Všem patří díky za to, že se mohu i nadále těšit na další společné zážitky, nejen při studiu budō 武道 a ninpō 忍法.


Kontakt:

Pavel Slavík
web: www.bujinkanprague.com
e-mail: pavels@bujinkanprague.com

Tady jedna z fotografií z našeho letního soustředění při tréninku technik tameshigiri.