Bujinkan Dōjō Prague
Naše pražské dōjō bylo založeno v lednu roku 2008 pod názvem Bujinkan Dōjō Prague 武神館道場プラハ. Založil jsem jej po svém odchodu z Bujinkan Czech Dōjō - prvního oddílu v České republice, kde jsem mnoho let fungoval jako student a instruktor. Přesto, že rád vzpomínám na dobu působení v tomto prvním oddíle, rozhodl jsem se jít vlastní cestou.
Bujinkan Dōjō Prague funguje jako jeden z mála subjektů, který si vzal za cíl pomáhat v šíření tradičních japonských bojových umění v České republice. Za dobu fungování dōjō navštívilo naše akce mnoho zájemců o tuto oblast japonské kultury. Sami se snažíme aktivně prezentovat naše umění. Navštívili jsme mnoho akcí zaměřených na prezentování japonské kultury, abychom představili tradiční umění, kterým se věnujeme. Pro příklad tu uvedu spolupráci na 7. ročníku festivalu japonského filmu Eiga-sai v roce 2014. Vystupovali jsme i na košické akci Nippon víkend v roce 2016, kde jsme měli enbu 演武. Na posledních třech "ročnících" pražské akce Katana matsuri v prostorách policejního muzea pořádané Česko-japonskou společností jsme byli přizváni jako účinkující. Od roku 2022 jsme jedni z organizátorů Budō matsuri, slavnosti tradičních bojových umění v Praze. Budō matsuri je dnes největší akce v ČR představující japonské budō a bujutsu. A ještě zde zmíníme naši pravidelnou účast na akci Japonský den, konající se pravidelně jednou do roka v Botanické zahradě v Průhonicích. Vážíme si možností být součástí všech těchto akcí.
Hlavním cílem činnosti našeho dōjō je samotné studium bojových umění bujinkan bugei 武神館武芸 . Proto pořádáme nejenom pravidelné keiko (tréninkové lekce), ale i přednášky a semináře a to i pod vedením zahraničních učitelů. Moc si ceníme, že naše dōjō již několikrát navštívil Sveneric Bogsäter, který nám v mnohém velice pomohl. Mezi další osobnosti, které navštívili či stále navštěvují naše dōjō jsou: Mariette van der Vliet, Andrej Jasenc, Harry Mitrou, Holger Kunzmann, Kacem Zoughari, Tim Bathurst, Udi Zaga, Cavin Pietzsch a další.
Měli jsme možnost připravit pro studenty našeho dōjō překlady všech knih o ninjutsu od Svenerica Bogsätera, "Průvodce technikami pro studenty Bujinkan Dōjō" obsahující Tenchijin ryaku no maki, "Průvodce technikami školy Togakure ryū" obsahující historii i kompletní přehled technik této školy. Od roku 2018 sami sobě připravujeme s přáteli z dōjō nepravidelně náš interní časopis "Ninpō to bujutsu", který je plný informací nejen z oblasti bojových umění, ale obecně japonské kultury.
Seznam našich knih najdete - zde.