Špatné učení pro dobrý boj
Pokaždé, když vedu seminář, dostávám stejnou otázku: „Proč jsou kamae tak nízká? Není to ve skutečném boji k ničemu?“
Když procházíme procesem učení, nemůžeme si okamžitě osvojit správné reakce těla, protože nemáme dost vědomostí a zkušeností.
Naše kamae na úrovni začátečníka jsou velmi nízké, ale měly by být tímto způsobem trénovány. Dokonce i v případě, že jste shidōshi.
Důvod, proč používáme tato velmi nízké kamae je ten, abychom se naučili spoléhat víc na práci nohou než na sílu paží. Když se člověk učí techniku, soustředí se na její zakončení, což je často pohyb rukou, které se snaží udeřit, páčit nebo blokovat Ukeho útok.
Trénink v nízkém kamae je náročný a dovoluje nám vytvořit si nezbytnou sílu v nohou, kterou můžeme jednoho dne potřebovat ve skutečném boji.
Systém bujinkanu je založený na práci nohou, stejně jako je karate založené na využití nohou a pěstí nebo jūdō na hodech a kontrole. Jakmile pochopíte specifikum tohoto našeho umění, přijmete myšlenku používání nízkých kamae. Když se díváte na senseie, nikdy není v nízkém kamae, ale on trénoval už tak dlouhou dobu, že je jeho tělo již nepotřebuje.
Bohužel to není něco, co by se dalo říct o nás ostatních. My jsme ještě nedosáhli této úrovně technické dovednosti. Alespoň já tedy ne.
Tudíž, bez ohledu na výšku svého technického stupně dan, byste měli trénovat v těchto nízkých kamae, a to na každém tréninku. Jestli jste někdy navštívili tréninky vedené Seno shihanem, Oguri shihanem nebo Noguchi shihanem, jistě rozumíte, o čem mluvím.
Nejlepším příkladem je Seno shihan, jehož kamae jsou tak nízká, až se člověk občas diví, jestli má na každé noze opravdu jenom jedno koleno!
Tréninkem vedoucím k schopnosti provádět tato nízká Kamae posílíte svaly, ale zároveň zabráníte možnosti ztrácení rovnováhy při pohybu pažemi.
Všechno je založeno na „tai sabaki“ nebo lépe řečeno „ashi sabaki“. Pamatujte si, že „sabaki“ znamená „činnost“ nebo „vyřešit“ a neznamená to „otáčet se“, jak si my lidé na Západě často myslíme.
Abyste problém pomocí svých nohou „vyřešili“, vytváříte podmínky k nalezení vzdálenosti vhodné k útoku. Když je uvedete do „činnosti“, stáváte se schopnými najít nejlepší technické řešení pro danou chvíli. Senseiova DVD vždy začínají větou „Bojové umění vzdálenosti“.
Souhlasím s tím, že ve skutečném boji, díky složitostem tenchijin a když musíte své pohyby přizpůsobit prostředí, je téměř nemožné používat nízká kamae. Pokud jste ale strávili celé roky tréninkem v nízkých kamae, dokážete se nyní pohybovat rychle a vytvářet si správnou vzdálenost s ohledem na danou situaci.
V našem pařížském dōjō trénujeme tyto nízká kamae detailněji každý rok vždy od září do prosince. Každý v dōjō, bez ohledu na to, jestli je úplný začátečník nebo pokročilý student, si musí znovu projít základní pravidla kamae. Dokonce i studenti, kteří obdrželi jūdan – 10. dan!
Tady je krátké připomenutí, jak si osvojit tyto krásné, nízké a bolestivé postoje.
Ichimonji no kamae:
1. Zadní koleno mějte nad palcem zadní nohy. Přední noha a přední ruka nenesou žádnou váhu. Ve skutečnosti je Ichimonji no kamae Hichō no kamae.
2. Během pohybu, útoku a obrany držte boky pořád ve stejné úrovni. Toto přidá větší sílu do vašeho útoku nebo do vašeho Uke nagashi.
3. Zadní chodidlo mějte pod úhlem 45 stupňů, při kamae prsty směřují dozadu. Pomůže vám to ubránit se mnoha útokům vedeným proti vám různými protivníky.
4. Nepohybujte rukama, dokud se vaše nohy vzájemně neminou. Pamatujte, že vaše nohy jsou delší než vaše ruce. Vaše paty držte na zemi.
5. Klouzejte zadní rukou podél přední ruky. V základech Kotō ryū kamae, přední ruka určuje směr a cíl vašeho úderu.
6. Používejte Uke nagashi, bloky absorbující pohyb, abyste se připravili na reakci druhou rukou.
7. Pohybujte pažemi přirozeně a bez síly. Přední ruka se pohybuje dolů a po kružnici díky pohybu vašich nohou, ne za použití svalů ruky nebo ramene.
8. Když jste v kamae udržujte vaši páteř rovnou a mějte uvolněné ruce. Ušetří vám to energii. Napínat paže během čekání na ukeho útok není k ničemu. Stejně tak není k ničemu vkládat do svého útoku jakoukoliv sílu dříve, než skutečně zasáhnete protivníka.
9. Držte svůj přední loket nízko. Pomůže vám to ochránit tělo v případě, že je ukeho útok mířen příliš nízko.
10. Pamatujte si, že vaše kamae je štítem, a že vám uke nebude schopen nikdy ublížit, pokud během jeho útoků stojíte uvolněně v kamae. Nepohybujte se, dokud útok nezačne.
Tato základní pravidla je možné aplikovat téměř na jakékoliv kamae, ne jenom Ichimonji no kamae.
Každá ze škol bujinkanu si vyvinula vlastní kamae odrážející jejich vidění boje. Trénujte kamae s vědomím, že každá škola má svoje vlastní základní požadavky.
Jak často říkávám – pokud nebudete trénovat sami na zlepšení svých pohybů, nikdo jiný to za vás neudělá! A taky pamatujte, že Sensei často říkává: „Hra skončila!“ Takže se prosím vraťte ke svému tréninku nízkých kamae, navzdory tomu, že jsou špatná pro použití ve skutečném boji. Získejte taksilnější svaly a flexibilitu, kterou postrádáte.
Stejně jako v kterémkoliv jiném odvětví, i zde platí, že základy jsou špatné. Ale tím, že se naučíte tyto špatné formy, vyvinete si schopnost přizpůsobit je reálné situaci.
Takže je dobré učit se špatně věci, které vám dovolí stát se dobrými. Čím lepší budou vaše základy, tím více času máte k nalezení dokonalé vzdálenosti. Jednoho dne pak budete schopni provádět tyto „přirozené pohyby“ z jakéhokoliv postoje.
Hodně štěstí!
(c) Arnaud Cousergue
web: www.budomart.com
e-mail: arnaud.cousergue@gmail.com
Článek byl publikován na webu Kamaemail a zde je uveřejněn s laskavým svolením autora, děkujeme.