Seikō Fujita

Seikō Fujita

Seikō Fujita 藤田西湖 (Isamu Fujita)

(?.8.1899 - 4.1.1966)
Saigō no Kōga ninja 最後の甲賀忍者 - "poslední z Kōga ninjů"

Seikō Fujita se narodil v Tokiu jako Isamu Fujita a za svého života byl znám svým spojením s ninjutsu 忍術. Ale postupně, v mládí studoval na universitě Waseda. Po té co opustil školu pracoval v novinách. Své zkušenosti s ninjutsu získal studiem školy Kōga ryū wada-ha 甲賀流和田派 (Kōga ryū ninjutsu 甲賀流忍術) pod vedením svého dědy Fujitou Shintazaemonem, který byl v pořadí 13. sōke Kōga ryū. Studoval i několik dalších bojových umění a za svého života se věnoval poměrně hodně publikační činnosti v této oblasti. Byl vnímám jako vědecký pracovník a byl také sběratelem starých svitků. Podle některých zdrojů existují však pochybnosti o autenticitě Fujity jako velmistra Kōga ryū, ale k tomu nemáme příliš informací. Možná byl v oblasti ninjutsu pouhý vědec či historik. Nicméně knihy napsané Seikō Fujitou jsou považovány za kvalitní a jsou ve své oblasti velice populární.

Tvrdí se, že během druhé světové války čil na půdě armádní akademie Nakano (Rikugun Nakano gakkō 陸軍中野学校) techniky školy Nanban sattō ryū kenpō 南蛮殺到流拳法. Fujita později pracoval snad jako specialista vládních bezpečnostních složek a pokračoval ve výuce tradic Kōga ryū wada-ha mezi jinými bojovými uměními. Co je velice zajímavé je skutečnost, že mezi jeho studenty bylo mnoho osobností, které se později stali slavnými ve svých stylech.
Vyjmenujme aspoň některé:

● Motokatsu Inoue 元勝井上 (1918-1993), založil vlastní směr Karate - Yuishinkai a byl představitelem Ryūkyū kobujutsu 琉球古武術.
● Mabuni Kenwa 摩文仁賢和 (1889-1952), založil roku 1934 Shitō ryū karate-dō 糸東流空手道
● Fujitani Masatoshi 藤谷昌利 (1.ledna 1926 - ?), druhý představitel Bujutsu kenkyūsho
● Tomisaburo Wakayama 富三郎若山 (1929-1992), herec
Manzo Iwata 岩田万蔵 (1924-1993), představitel Shitō ryū karate-dō 糸東流空手道
● Saitō Satoshi 齋籐聰 (1922-), představitel škol Negishi ryū shurikenjutsu 根岸流手裏剣術 a Shirai ryū shurikenjutsu 白井流手裏剣術

Seiko Fujita neustanovil žádného svého následovníka pro Kōga ryū wada-ha, ve kterém o sobě tvrdil, že je v pořadí 14. sōke této tradice. Jak se zdá, mohl být Fujita ještě představitelem třech dalších škol bujutsu - Shingetsu ryū shurikenjutsu 心月流手裏剣術, Nanban sattō ryū kenpō 南蛮殺到流拳法 a Daien ryū jōjutsu 大円流杖術.

A jak to tedy vypadá se školou Kōga Ryū dnes? Denshō (svitky) pocházející ze školy Kōga Ryū Ninjutsu je možné spatřit v muzeích po celém Japonsku. Těžko říci zda je posledním z řady představitelů Kōga ryū právě zde zmiňovaný Fujita Seiko. Co se mu ale nedá odepřít je jeho věhlas jako bojový odborník, který si získal již během svého života. Také můžeme vidět jeho vliv na vývoj některých bojových umění.
Samozřejmě bychom dnes našli několik lidí, kteří se prohlašují za pokračovatele tradic jim předaných Fujita Seiko, ale bohužel jejich rčení nejsou schopni doložit pravdivými a ověřitelnými dokumenty.

Zenya Kunii 国井善弥, představitel školy Kashima shin ryū kenjutsu 鹿島神流剣術 byl přítelem Fujity a tak se zcela přirozeně zúčastnil se jeho pohřbu, na kterém řekl: "V důsledku smrti Fujity se ninjutsu úplně ztrácí. Protože on byl také významným člověkem schopným výzkumu starověkých spisů, můžeme ještě více litovat jeho smrti. Věřím však, v nesmrtelnost duše. Věřím, že jeho duch nás povede i jeho následovníky v dobrém dál."


Knihy Seikō Fujity

● Hōjutsu yarikata zukai 法術行り方繪解 (1928)
● Natsu no kakera: Fujita Toshiya to no nananenkan 夏のかけら: 藤田敏八との七年間 (1938)
● Ninjutsu kara supaisen-e 忍術からスパイ戦へ (1942)
● Shurikenjutsu zukai 手裏剣術図解
● Kenpō gokui atemi sakkatsuho zukai 拳法極意當身殺活法明解
● Shintomusō ryū jōjutsu zukai 神道夢想流杖術図解 (1953)
● Saigō no ninja doronron 最後の忍者どろんろん
● Tori nawajutsu zukai 捕縄術図解
● Kōga ryū ninja ichidaiki 甲賀流忍者一代記
● Ninjutsu hiroku 忍術秘錄


Kōga ryū wada-ha 甲賀流和田派

sōke 宗家

1.
2.
3.
4.
5.
6. (jména velmistrů nejsou známa)
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13. Fujita Shintazaemon (děda Seikō Fujity)
14. Fujita Seikō 藤田西湖