K pramenům ninjutsu

K pramenům ninjutsu

aneb zápisky z cesty do Japonska 2023

Již mnoho let létáme pravidelně do Japonska, někdy i víckrát v roce. Letos to bylo ale jiné. Poslední roky nebylo možné kvůli „covidu“ navštívit Japonsko a díky tomu jsme neměli možnost čerpat nové poznatky od našich učitelů. A právě z tohoto důvodu byla letošní cesta pro nás tak trochu sváteční.

Honbu dōjō a keiko

Honbu dōjō je centrálním tréninkovým místem každého japonského bojového umění, ve kterém má své lekce představitel stylu a nejstarší instruktoři/učitelé. Letos na nás čekalo nemilé překvapení. Náš učitel Hatsumi sensei ze zdravotních důvodů již nevedl lekce a zdá se, že v budoucnu již ani vést nebude. Čas nejde jednoduše zastavit. Hatsumi sensei má již 92 let, a tak jedinou možností, jak se s ním vidět, bylo sejít se s ním mimo honbu dōjō na společném posezení.

Tréninky tak zajišťovali jeho nejstarší studenti, dnes již dávno shihané anebo nastávající sōke (představitelé) jednotlivých škol bujinkan ryū-ha. V honbu dojo také začali učit někteří „mladší“ učitelé, kteří tak pomáhají studentům s jejich studiem a také vyplňují tréninkové vytížení v honbu dōjō. V současné době jsou zde během dne tři až čtyři tréninkové lekce, což je dostatečný prostor pro získání nových zkušeností.

Ninja muzea v Togakushi

Togakushi je vesnice nacházející se v kopcích nad městem Nagano, které asi většina z vás zná díky zimním olympijským hrám v roce 1998. Toto místo se vztahuje k historii tradic ninjutsu tím, že jsou zde kořeny školy Togakure ryū ninpō taijutsu, která je dnes nejstarší dochovanou školou ninjutsu jako takového. Dnes je určen již 35. představitel této školy, kterým bude pan Takumi Tsutsui, jeden z dlouholetých studentů Hatsumi senseie.

V okolí této vesnice najdeme dvě muzea vystavující veliké množství exponátů spojených se shinobi nebo chcete-li s ninji. Například v horním muzeu nesoucím název Togakure ryū ninpō shinryōkan je umístěno přes 500 exponátů zbraní či nástrojů a přes 200 fotografií, které dokumentují jednotlivé techniky. Na těchto materiálech spolupracovalo muzeum s Hatsumi senseiem, jako jedinou autoritou té doby na téma ninjutsu a zároveň představitelem školy Togakure ryū. A tak mnoho z vystavených exponátů pochází právě od Hatsumi senseie a na fotografiích můžete krom něho vidět i mnoho jeho studentů brilantně předvádějících různé oblasti tréninku shinobi. Za mě je to asi nejobsáhlejší muzeum ninjutsu v Japonsku.

V areálu najdete i dům shinobi, který slouží nejen jako muzeum, ale především jako jakési „bludiště“, kterým procházejí návštěvníci a mohou si sami vyzkoušet některé prvky ninjovské architektury, která měla za cíl znemožnit pronásledování obyvatel nepřáteli či nepřátele snadno přemoci.

Druhé místo, kde najdete také muzeum, i když o něco menší, je Togakushi ninja mura, aneb ninja vesnice, která je od prvního muzea asi dva kilometry daleko. Toto místo je spíše zábavním centrem plným různých lanových drah, prolézaček či dōjō shurikenjutsu. Přesto je zde jedna z budov komplexu upravena jako muzeum. Opět je zde poměrně rozsáhlá expozice zbraní, zbrojí, nástrojů a pomůcek shinobi. Jedna část je věnována představení shinobi v literatuře a filmové produkci.

Kopí Hattoriho Hanzōa

Nedaleko císařského paláce v Tokiu můžete najít chrám Sainen-ji, který založil slavný ninja Hattori Hanzō. Tento výjimečný bojovník byl zároveň jedním z generálů shoguna Tokugawy Ieyasua a také na sklonku života mnichem.

V chrámu Sainen-ji naleznete jeho hrob a v hlavní budově chrámu je vystavené jeho kopí nebo lépe řečeno zbytek jeho kopí. Kopí se nezachovalo celé, chybí špička a část ratiště je ohořelá, ale i tak budí toto kopí respekt. Současná celková délka kopí je cca 258 cm, tloušťka cca 5 cm a hmotnost cca 7,5 kg. Předpokládá se, že celková váha kopí byla okolo 10 kilo.

Cestami k horským svatyním

Když jsme již byli v Togakushi, bylo asi přirozené, že jsme se chtěli podívat k okolním horským svatyním, kterými je tato oblast vyhlášená. V Japonsku má vše svůj duchovní rozměr a stejně tak je tomu i s tradicemi ninjutsu – umění, jež má mnoho společného s porozuměním přírodním zákonům a esoterickými formami buddhismu. V horách nad Togakushi se nachází hned několik svatyní, ve kterých se praktikuje učení shugendō a odkud vyrážejí horští mnichové yamabushi na své horské askeze.

Příroda je zde opravdu nádherná, však je také součástí národního parku Myōkō Togakushi Renzan. Například cesta k horní svatyni Okusha, která byla postavena v 5. roce císaře Kogena (210 př.n.l.), je lemována ohromnými cedry, o kterých se tvrdí že jsou staré až 1200 let. Atmosféra tohoto místa asi pozitivně zasáhne každého, kdo do této oblasti přijede. A i přes nepřízeň deštivého dne jsme cestou potkali mnoho návštěvníků tohoto poutního místa.

V domě ninjů v Kōga

Kōka ryu Ninjutsu Yashiki, aneb dům ninjů Kōga ryū není jen místem, kde můžete studovat historii shinobi, ale je zde k vidění další příklad ninja architektury. Místní dům je plný skrytých místností, chodeb, vchodů či východů, a různých skrýší pro ukrytí zbraní či tajných materiálů. V několika místnostech je expozice zbraní a nástrojů, které využívali místní shinobi.

V muzeu se dozvíte, že dům je spjatý s historií klanu Mochizuki, který je vnímán jako jedna z prominentních rodin ninjů této oblasti, jejíž činnost byla v mnoha ohledech legendární.

Jen kousek od tohoto místa najdete další „vesnici ninjů“, ve které si můžete vyzkoušet mnoho z dovedností ninjů ve smyslu překonávání různých překážek. Vesnice „ninja mura“ je jen kousek od vlakového nádraží, schovaná v zalesněných kopcích. Za zhlédnutí stojí z mého pohledu jedna z nejzajímavějších expozic ninjutsu, kterou zde můžete navštívit. Expozice sice není tak rozsáhlá, ale zato plná historických originálů. Za nás opravdu velice zajímavá.

Samurajové z Odawary

Město Odawara se nachází v prefektuře Kanagawa nedaleko od Tokia. V tomto městě najdete i místní hrad Odawara-jō, který je stavebně upraven pro účely muzea. Při jeho návštěvě se dozvíte mnoho o místní historii, která se od určité doby váže s klanem Hōjō z provincie Izu. Rodina Hōjō hrad po pět generací rozšiřovala a vylepšovala různé části jeho opevnění, neboť se stal jejich ústředním hradem, střediskem jejich držav, jež zahrnovaly většinu regionu Kantō. Tato rodina spojila také síly s klanem ninjů Fuma ryū.

Hned vedle hradní budovy najdete muzeum samurajských tradic. V tomto muzeu je vystaveno mnoho historických zbrojí, které jsou velmi pěkně restaurovány. Expozici doplňuje mnoho doplňků zbrojí a samo sebou i mnoho exponátů nihontō, japonského meče.

Navštívili jsme i další místa, ale o nich třeba zase příště. Pokud máte zájem o studium ninjutsu, o trénink tohoto tradičního bojového umění, klidně přijďte na naše pravidelné pražské tréninky. Rádi v našich řadách přivítáme nové zájemce.


Tento článek byl publikován v časopise Bojová umění, Fighter’s magazín, do kterého již mnoho let pravidelně dopisujeme. Pokud máte zájem o další fotografie z této cesty navštivte naší fotogalerii. 😉

napsal Pavel Slavík
fotografie autor a Petr Holek
info@bujinkanprague.com
www.bujinkanprague.com
www.facebook.com/bujinkanprague
www.instagram.com/bujinkan.dojo.prague

Comments are closed.