Ishikawa Goemon
Ishikawa Goemon 石川五右衛門
(rok narození 1558 – datum předpokládaného úmrtí 24. srpna 1594)
Ishikawa Goemon patří asi k nejvíce kontroverzním shinobi 忍び japonské historie. Existuje bohužel jen velice málo ověřitelných informací o tomto člověku, který byl často považován více za banditu a zloděje než-li za praktikanta ninjutsu 忍術. A snad právě proto o Goemonovi existuje mnoho příběhů a legend, které ale často nejsou založeny na skutečných událostech.
Jak jste jistě pochopili je velice složité popsat život podobné osobnosti a nedopustit se chyb. Přesto se o to pokusme. Některé zdroje uvádějí, že se Goemon narodil v provincii Iga 伊賀 jako Sanada Kuranoshin 真田倉野信. Jeho otcem byl Ishikawa Akashi 石川明石市, samuraj, který sloužil ve službách významného klanu Miyoshi 三好氏.
Bohužel aby to nebylo jednoduché tak jiné zdroje uvádějí, že se Goemon mohl narodit také v oblasti Hamamatsu 浜松市, což je současná prefektura Shizuoka 静岡 (Shizuoka-ken 静岡県) a nebo také v oblasti Shirakawa 白河市.
Někdy během roku 1573 muži vyslaní klanem Ashikaga údajně zavraždili rodiče Goemona. To bylo v době tzv. Ashikaga bafuku 足利幕府 (1336–1573), tedy období shōgunátu Ashikaga, také známého jako Muromachi shōgunát 室町幕府.
V době, kdy umírají rodiče Goemona se předpokládá, Ishikawa již byl studentem ninjutsu. Jeho učitelem údajně byl Momochi Sandayu 百地三太夫, prominentní shinobi Iga ryū ninjutsu 伊賀流忍術 a z historického hlediska asi nejproslulejší Ninja 忍者. Zajímavé je, že jméno Ishikawa Goemon nenajdeme v žádných záznamech školy Iga ryū ninjutsu. Důvodem proto mohla být skutečnost, že Goemon byl ve své době znám a vnímán především jako zločinec.
Jak jsme se zde již zmínili, pravděpodobné původní jméno Goemona bylo Sanada Kuranoshin. Co vedlo ke změně jména dokládá legenda, která mluví o tom, že během jedné z krádeží zabil muže, který se mu postavil na odpor. A tak místo toho, aby se mladý Kuranoshin za svůj čin zodpovídal, utekl a změnil si své jméno na Ishikawa Goemon.
Kariéra Goemona jako „zloděje“ a shinobiho odstartovala v době, kdy byl nucen uprchnout z Iga. Důvodem byl jeho údajný milostný poměr jednou z milenek Momochi Sandaye, tedy svého učitele Iga ryū ninjutsu. Navíc prý si s sebou odnesl několik svitků o tajných učeních Momochiho školy a momochiho vzácný meč. Takové provinění by bylo v té době potrestáno okamžitou smrtí. Tvrdí se, že Goemon se vzdělával ve svém umění ninjutsu na základě textu obsaženého v ukradených svitcích.
Těžko říci, zda se to ve skutečnosti takto odehrálo. Důvodem pochybností je postava Momochi Sandayu a jeho schopnosti. Momochi měl pod sebou mnoho věrných mužů a tak v případě, že by se něco podobného stalo, dalo by se předpokládat, že Goemona najde a za jeho činy jej potrestá. To se však nestalo.
Asi neznámější legenda i Goemonovi pojednává o jeho pokusu zabít Toyotomi Hideyoshiho 豊臣秀吉, který byl byl významný japonský vojenský velitel. Jak se zdá Goemova k tomuto činu přiměla pomsta za smrt jeho manželky, která se jmenovala Otaki 大滝 a na níž měl nějaký podíl Hideyoshi. Více o důvodu bohužel není známo.
Goemon byl údajně dlouhou dobu ukryt před hlavní bránou chrámu Nanzen-ji 南禅寺, který se nachází v Kyōtu 京都. Později se mu podařilo proniknout na hrad Fushimi 伏見城, jenž je umístěn v jedné z části Kyōto a byl v té době Hideyoshiho pevností. Goemon prošel okolo spících stráží, ale když se dostal přímo k Hideyoshimu, nešťastnou náhodou zavadil o nástražný systém se signalizačním zvonkem, jehož zvuk probudil všechny, včetně stráží, které jej v zápětí zajali.ˇTvrdí se, že po jeho zatčení byl konfrontován přímo s Hideyoshim, na kterého křičel „Ty jsi zloděj, ne já. Ty jsi okradl celou naši zemi“.
Po svém zatčení byl Goemon odsouzen ke smrti uvařením a to současně se svým synem Gobeiem. Tato forma trestu byla v té době běžná v případě zločinců a především v případě Shinobi.
Na Hideyoshiho rozkaz umístili jeho muži obrovský železný kotel na místě u řeky, naplnily ho vařícím olejem a ponořili do něho Goemona i s jeho synem.
Ještě předtím než byl Goemon vhozen do kotle s vařícím olejem, prý odříkal svoji vlastní báseň, která zněla: „Ishikawa může zemřít na písku podél břehů této řeky, ale semena krádeže na tomto světě nikdy nezemřou“.
Podle jedné z teorií Goemon nechtěl, aby jeho syn zemřel s ním, a tak jej celou dobu držel nad hlavou. Tak dlouho, jak jen mohl. Hideyoshiho muži ho poté našli mrtvého v kotli, ale stále s rukama vzhůru, ve kterých stále držel svého syna, které ho tak zachránil před smrtí.
Jelikož je tak málo pravdivých informací o tomto muži, je dokonce možné, že datum jeho smrti není přesně určené. Někteří tvrdí, že se tak stalo dne 24. srpna, jiní tvrdí, že to bylo dne 8. října. Dnes je již velice těžké zjistit přesný datum. Také přesné místo vykonání popravy uvařením není jisté. Někteří z historiků se domnívá, že kotel nebyl umístěn u řeky ale nedaleko Sanmon 三門, hlavní brány chrámu Nanzen-ji 南禅寺. Ať je to jakkoli, dnes můžeme najít hrob Ishikawi Goemona v chrámu Daiun-in 大雲院, který se rozkládá v západní části Kyota.
Většina informací o Ishikawa Goemonovi je rozporuplná a nedá se jednoznačně říci, které z informací jsou založeny na pravdě a které jsou jenom legendy. Většina věrohodných dokumentů, kronik a chronologií Ishikawu Goemona téměř nezmiňují. Není to jenom z důvodů, že byl ninjou, a proto byl jeho život extrémně utajován, jako tomu bylo například u Momochi Sandayu, ale s největší pravděpodobností proto, že nebyl opravdovým ninjou a „sešel z cesty“ pravého japonského válečníka, pro kterého byla čest nade vše.
Přesto jeho postava byla i ve své době poměrně populární a to i proto, že se proslavil po celém Japonsku díky své roli zloděje, který bohatým bral a chudým dával. Byl považován za jakéhosi japonského Robina Hooda.
Přesto to všechno a nebo právě proto byl lidmi považován za velkého ninju. Mnoho historiků je, ale v tomto ohledu velice zdrženlivá. Je tu teorie, že pokud byl ninjou, nikdy nebyl vůdčí postavou, tzv. jōninem 上人 (někdy zapisováno 上忍), ale pouze geninen 下人, tedy agentem nejnižší úrovně v hierarchii klanu shinobi.
Tuto teorii by mohla potvrzovat i jedna z nejdůležitějších historických knih o Iga ryu ninjutsu a tou je bansenshukai 萬川集海, která byla napsána mužem jménem Fujibayashi Masatakem 藤林正武 v roce 1676. Toto dílo nezmiňuje vůbec postavu známou pod jménem Ishikawa Goemon. Ne snad z důvodu, že by Goemon neexistoval. Tím důvodem může být skutečnost, že se nikdy nestal výjimečnou postavou Iga ryu ninjutsu a tak opravdovým bojovým umělcem tohoto specifického odvětví japonského válečnictví.
Snad jedinou historickou prací, která pojednává o Ishikawa Goemonovi je vyčerpávající životopisná kniha - Zokukin hisei Dan: Taiyoji - Ishikawa Goemon 賊禁秘誠談: 太陽児.石川五右衛門, kterou napsal muž jménem Tobu Zanko 東武残光 v roce 1668. Tuto knihu oprášil a přepsal v roce 1977 autor Okuse Heishichiro 平七郎奥瀬, který publikoval mnoho knih na téma ninjutsu. Originální kniha od Tobu Zankoa obsahuje 30 příběhů o Ishikawa Goemonovi a prý byla za feudálního Japonska zakázána.
V historii i dnes je postava Ishikawi Goemona velice populární v hrách divadlo kabuki 歌舞伎. Typické pro divadlo kabuki je vysoce stylizovaná jevištní forma s výrazným líčením herců, okázalými kostýmy, dramatickými gesty a tradičním hudebním doprovodem. Kabuki bylo v jednodušší formě předváděno potulnými herci již na přelomu 16. a 17. století.
Také se postava Goemona poměrně často objevuje v počítačových hrách s tématikou ninjů a nebo v pracích filmových studií o tajemných shinobi. I to pomáhá tomu, že je na tohoto člověka nahlíženo jako na zcela výjimečného ninju japonské historie.
Malby jejichž tématem je Ishikawa Goemon
Použité zdroje:
Ninja, neviditelní zabijáci - napsal Andrew Adams
Iga ninja 49 true stories - vydalo Igabito no omoi jitsugen iinkai
Ninja, kult tajemného japonského boje bez příkras - napsal Stephen Turnbull
Ninjové 1460-1650 - napsal Stephen Turnbull
Wikipedia