Zkoušky na technické stupně jsou znamením našeho rozvoje
Technické zkoušky aneb zkoušky technické stupně jsou přirozenou a nedílnou součástí tréninku japonských tradičních bojových umění, ninjutsu nevyjímaje. Samo sebou z pohledu instruktora jsou zkoušky důležitou pedagogickou pomůckou. Pokuste se je vnímat jako pomyslné schody našeho rozvoje. Asi většina z nás nerada podstupuje zkoušky. Můžeme mít proto mnoho různých důvodů. Zkusme se ale podívat na zkoušky z té “druhé” strany. Díky nim budete vždy vědět, kde děláte chyby, nebo co se máte v dané době naučit, abyste mohli ve svém tréninku i dovednostech postoupit dál. Je to jeden z procesů, díky kterému se vám nestane, že byste zabloudili, sešli z cesty nebo začali ve svém tréninku stagnovat.
V rámci organizace Bujinkan Dōjō máme celkěm deset žákovských stupňů (10.–1. kyū). Od 8. kyū studenti nosí zelený pásek (chlapci/muži) a červený pásek (děvčata/ženy). Do doby než studenti podstoupí své první zkoušky, nosí čistě bílý pásek. Dále máme “patnáct” mistrovských stupňů (1.–15. dan) označených černým opaskem a jinou barvou znaku (emblému) školy nošeného na levé straně hrudníku. Ano uznávám, že jednotlivých technických stupňů je opravdu mnoho. Je tomu z důvodu, že se našemu bojovému umění věnuje přes milion lidí a Hatsumi sensei usoudil, že je třeba více stupňů z důvodu lepšího rozdělení technických dovedností svých studentů.
Sem tam se najde někdo, kdo nechce podstupovat zkoušky na technické stupně. Důvody jsou pro to různé. Může se stát, že pro studenta nejsou důležité, nebo že má “strach” z testu a možného tak neúspěchu. Nicméně zkoušky v tradičních bojových uměních jsou snahou ukázat učiteli či instruktorům, jak daleko jste ve svém tréninku postoupili a mohli se tak následně soustředit na další techniky a náš následující rozvoj. V rámci našeho dōjō je určena minimální doba mezi jednotlivými zkouškami. Tato doba se mění s výškou technického stupně. S vyšším technickým stupněm je třeba delší tréninková praxe. Většinou vás učitel či instruktor upozorní na vhodnou dobu, kdy je možné přemýšlet nad testem.
Někteří studenti mohou již po cca pěti měsících pravidelného cvičení jít ke zkouškám na technické stupně. Součástí prvních zkoušek jsou pouze jednoduché základní pohyby a techniky a trochu teorie. Není třeba se bát. Se všemi technikami se seznámíte na pravidelných keiko. A navíc, pokud budete potřebovat rádi vám s instruktory pomůžeme, abyste mohli zkouškami snadno projít.