Taihen kuden shinden

Taihen kuden shinden

Nedávno se Mats Helm ze Švédska dotazoval na seznamu shidōshi na Shu-ha-ri (učit se – přerušit – opustit). Mats prohlásil: „Potřebuji více informací. Myslím si, že většina japonských bojových umění budō obsahuje tento princip. Může mi někdo poskytnout vysvětlení nebo více informací?

Protože hodně lidí reagovalo na mojí odpověď pozitivně, řekl jsem si, že by vás mohla zajímat také.

Nemám „oficiální“ vysvětlení, ale vzpomínám na to, co Sensei řekl před několika lety. Podám to tak, jak si to pamatuji (s se svými osobními poznámkami).

Proces učení lidských bytostí (možná i zvířat) prostupuje třemi základními obdobími:

1) naučíte se nové věci,
2) pochopíte nové věci,
3) jdete za hranici nových věcí a přetváříte je ve své vlastní věci.

Když se podíváte na proces učení jako na jízdu na kole, pak musíte učinit několik základních kroků:

1) Jako dítě se nejprve musíte naučit držet rovnováhu na kole, musíte se naučit na kole se udržet (tj. nespadnout). Abyste udrželi rovnováhu, vaši rodiče (Sensei?) přidají na vaše kolo dvě malá kolečka, tak, abyste nemohli tak snadno přepadnout na stranu. S pomocí těchto koleček se můžete naučit šlapat a jet vpřed.
2) Poté musíte získat zkušenost tím, že si budete hrát s kamarády (trénovat s rodiči) po dobu několika měsíců. Někdy upadnete, ale postupem času bude pro vás vše snazší. Začínáte cítit a chápete, jak to celé funguje a osvobozujete se od „formy“.
3) Po určité době již víte, jak jezdit na kole, nepadáte, nepřemýšlíte o tom, jak „jet“, ale spíše o tom, „jak se dostat na určité místo“. Víte, jak na kole jezdit a přizpůsobujete své znalosti prostředí.

Tím, že se naučíte, jak řídit kolo, děláte tři kroky: učení, přerušení a opuštění.

Ale tím příběh nekončí. Kolo řídíte několik měsíců a malá kolečka jsou ohnutá vzhůru, protože jste trénovali skutečně tvrdě. Už se nedotýkají země, ale vy o tom nevíte. Pořád si myslíte, že je používáte k udržení rovnováhy na kole a že vám brání v pádu. Jednoho dne si toho vaši rodiče (Sensei?) všimnou a se slzou v oku obdivují vaše umění. Když vás pozorují, vidí dokonce, že vám tato malá kolečka brání v tom, abyste mohli dobře jezdit. Protože vás milují, protože jsou na vás pyšní, rozhodnou se, že tato kolečka odeberou, protože je ve skutečnosti už nepoužíváte, a umožní vám větší svobodu pohybu.

A nyní celý proces začíná znovu! Musíte se naučit jezdit na kole novým způsobem. Ale vše, co víte ze zkušenosti, se vyplatí.

Musíte se naučit nové formě pohybu, protože bez malých koleček se cítíte nejistě (a to i přesto, že jste je nevědomě už nepoužívali). Opět velice často padáte, tělo vás bolí více a máte v průběhu tohoto nového procesu učení více modřin.

Po určité době rozumíte novým pravidlům. Učíte se nové úhly, které můžete používat ke změně směru. Vaše kolo se stává rozšířením vás sama.

Po krátké době nevěnujete pozornost svému kolu, více se zajímáte o to, jak se dostat na určité místo (přizpůsobujete techniku prostředí). Vaše pohyby se osvobozují a nejsou omezeny malými kolečky (základy).

A pokud se jednoho dne budete chtít naučit, jak jezdit na motorce, budete muset projít znovu (přestože stejným) procesem učení, který je tvořen principy „učit se – přerušit – opustit“.

Totéž platí pro budō. Nejprve se naučíte pohybům těla a zkoušíte reprodukovat to, co vám ukazuje váš učitel. Neumíte to, ale pokoušíte se ze všech sil pochopit mechaniku pohybu.

Poté tvrdým tréninkem se svými rodiči budujete vaše vlastní pochopení pohybů a postupně tyto pohyby přizpůsobujete svému vlastnímu tělu a schopnostem. Porušíte formu a používáte to, co je pro vás dobré, a opouštíte to, co dobré není. Rozložíte si každý krok do malých částí tak, abyste je mohli snáze integrovat v přirozených pohybech svého těla. Jednoho dne už pohyb není pohybem vašeho učitele, ale váš vlastní. Dospěli jste k „opuštění formy“, po které bude následovat její hlubší pochopení, kterému však bude předcházet nový proces učení ve třech krocích.

Když nyní budeme vyžadovat japonská jména, můžeme tyto tři kroky označit japonskými názvy:

● učení se formě = Taihen: učení prostřednictvím pohybů těla;
● porušení formy = Kuden: porušení formy prostřednictvím zkušenosti, kterou máte se sebou samým, s vašimi rodiči a s pomocí a radou svého učitele,
● opuštění formy = Shinden: vytvoříte si svoji vlastí formu „přirozeně“, váš vlastní duch naplňuje pochopení pohybů těla. Můžete přizpůsobit své pohyby, aniž byste o nich přemýšleli, protože znáte techniku, stojíte nad formou. Pohyb existuje a vy jej „předvádíte“ přirozeně, a to v různých situacích a prostředích.

Toto je mé porozumění toho, co nás učil Hatsumi sensei. Neučí pouze pohyby a techniky. Dává nám svobodu a tato svoboda může být udržena jen prostřednictvím tvrdého tréninku, potu a modřin. Neexistuje žádný omezený čas, jak toho dosáhnout, je to celoživotní studium!


(c) Arnaud Cousergue
web: www.budomart.com
e-mail: arnaud.cousergue@gmail.com
Článek byl publikován na webu Kamaemail a zde je uveřejněn s laskavým svolením autora, děkujeme.

Comments are closed.