Téma roku 2011 – kihon happō
Několikrát jsem dostal otázku ohledně letošního tématu. Uvědomuji si, jak je těžké odpovědět, co vlastně bude obsahem studia v tomto roce. Možná budu moudřejší, až se vrátím z Japonska a nebo také ne, kdo ví. Přesto mám potřebu nějak reagovat.
Hatsumi sensei vytvořil pro tento rok kaligrafii s nápisem 奇翻初萌 – kihon happō. Pro mě je to opět důkaz, jak si Sensei hraje s kanji stejně tak, jako se svým taijutsu během tréninků. Nikdy nemůžete předem vědět, kam se bude ubírat jeho pohyb. Nicméně s ohledem na téma roku asi nejednoho studenta napadne vazba k základním technikám, které zná pod stejným názvem kihon happō. Soubor těchto osmi technik se zapisuje těmito kanji – 基本八法, což jsou jiné znaky než ty, které použil Hatsumi sensei pro svou kaligrafii k letošnímu roku.
● 基 – Ki – energie; duch; způsob
● 本 – Hon – kniha; hlavní; způsob
Tyto dva znaky se dohromady překládají jako “základní” či “základ”
● 八 – Ha – osm
● 法 – Pō – způsob; metoda
Jak asi většina z vás ví, celý termín kihon happō napsaný tímto způsobem tedy můžeme přeložit jako “osm základních metod”.
Mnoho lidi se snaží proto nyní zaměřit svůj čas na studium právě těchto osmi technik. Osobně si myslím, že to rozhodně není špatným směrem. Tyto techniky jsou velice důležitým základem v rámci našeho budō taijutsu. Nicméně, je také zapotřebí hledat za těmito osmi technikami něco více, nežli pouhé pohyby; formy. Domnívám se, že letošní téma se vztahuje k nám samým a k našemu přístupu ke studiu bojových umění. Podívejme se nyní na kanji použité sōkem k tématu letošního roku, které je 奇翻初萌.
● 奇 – Ki – ze slova kiseki 奇跡 – zázrak
● 翻 – Hon – zpevnění
● 初 – Ha – ze slova shōdan 初段 – start; začátek
● 萌 – Pō – klíčení; rašení
Promiňte, ale tady se raději vyhnu přesně definujícímu překladu, který by mohl zavést naše myšlenky nad významem tohoto zápisu jiným směrem. Ne, že by to nebylo možné nějak přeložit, ale nyní na začátku roku je nemožné vědět, co ve své výuce Hatsumi sensei zamýšlí pro tento rok. Nechme se překvapit a užívejme si nových okamžiků v naše tréninku. Společně tak budeme moci hledat skutečný význam letošního kihon happō.
Ninpō ikkan 忍法一貫
(c) 2011, Pavel Slavík
dōjō-chō Bujinkan Dōjō Prague
web: www.bujinkanprague.com
e-mail: pavels@bujinkanprague.com