Konec hry

Konec hry

Tato slova můžete v poslední době v Japonsku slýchat poměrně často. Mnozí jsou šokováni a zklamáni. Dovolte, abych vám vysvětlil, co tím učitel vlastně myslel.

Po jedné tréninkové lekci v Tokiu, na které nám sōke předvedl důležitost správného postoje, ke mě přistoupil s těmito slovy: „Konec hry.“. Cvičili jsme se zbraněmi, jeden muž útočil na druhého s bambusovým mečem v ruce, ten druhý se bránil dvěma noži. Učitel nám ukazoval, jak zabránit bodnutí seshora. Potom předal bambusový meč učiteli Ishizukovi a nože japonskému instruktorovi, ten se ale proti úderu nebránil správným způsobem, takže učitel za ním přišel a ukázal mu, jak má správný postoj vypadat a řekl: „Znovu“. Situace se ale opakovala a učitel zase řekl: „Znovu“. Když ani napotřetí nepředvedl japonský instruktor správný postoj, vzal si učitel od Ishizukiho meč a řekl instruktorovi: Braň se“ a doopravdy, tvrdě a velmi rychle jej uhodil. Muž stále předváděl nesprávný postoj a učitel ránu opakoval znovu a znovu. Byla to “těžká cesta“, nebránil se správně a věděl to, protože jeho postoj umožnil, aby jej učitel udeřil do hlavy, což způsobilo bolest a krvácení. Učitel k němu přišel a prohlásil: „Konec hry. Musíme předvést opravdové činy a sílu umění“. Pozoroval jsem jej a nedalo mi to, abych se nezeptal, jestli tím myslel, že máme ubližovat lidem a žákům. Odpověď zněla: „Ne, musíte se ale více soustředit na správné věci. Musíte předvádět opravdové ninjutsu“. To byla myšlenka, o které jsem musel přemýšlet a zatímco Manaka, Ishizuka a ostatní instruktoři diskutovali se sōke Hatsumim, jsem ji pochopil.

Všimnul jsem si, že mnoho lidí, kteří studují ninjutsu, žijí s určitým nepochopením. Říkají: „Pokud technika není dostatečně učinná, zvolím si jinou“. Nebo: „Můžu si dělat co chci, protože ninjutsu je svobodné umění“. Podíváme se na učitele a uvidíme bytost, která se pohybuje volně, plynule, improvizovaně a snažíme se jej napodobovat a zapomínáme, že tohoto stupně dosáhnul po padesáti letech tréninku. Ti lidé si myslí, že znají základy, že znají kihon. Jak si tohle mohou myslet? Existuje mnoho technik, které mají jména jako “kihon” nebo “no kata”, ve kterých se učí základy. Tyto základy se nevyučují jako bojové techniky, ale pro naše zdokonalování.

Pokud techniky v kihon nebo v kata nejsou dostatečně účinné, neměli by jste to řešit tím, že se začnete učit jinou. Jestliže je technika neúčinná, neznamená to, že se pro vás nehodí nebo že je špatná. Znamená to ale, že vaše taijutsu nebo kamae je nesprávné. Základy musíte cvičit a trénovat tisíckrát a tisíckrát, dokud je opravdu neznáte. Základy jsou zde proto, aby vám pomohly rozvíjet vaše taijutsu, naučily vás porozumět pohybům, jejich načasování, tvrdosti a lehkosti. Je to nevyhnutelné, bez toho se neobejdete. A když se kihon nebo kata stanou přirozenou součástí vašeho těla, můžete začít své pohyby přetvářet. Učitel říká, že kihon a kata získají po godanu (5. danu) svou vlastní tvář, ale né před ním.

Vy i já jsme normální. Chceme zkoušet všechny věci, kterým nás mistr učí. předvádí nám zvláštní věci, zvláštní pohyby, ale rovněž říká: „To co vám mohu předat, je pocit. Studujte u ostatních učitelů, aby jste se naučili techniku“. Znáte opravdu své základy, znáte kata? Odkud pramení vaše henka? Kolik se toho můžete naučit a kolik z toho můžete předat ostatním? Jak daleko jste došli ve své osvětě v pochopení taijutsu a co je vlastně co? Mnoho otázek, já vím, ale je nutné, aby jste se na ně sami sebe ptali a sami sobě na ně odpovídali. Co je to technika. Co je to pocit. Jak tyto dvě věci zkombinovat, kdy a proč vlastně. Aby jste k sobě byli kritičtější, aby vaše postoje na těžké cestě byly správnější, bez toho, aby jste zraňovali druhé, aby jste druhým ubližovali. Intuice je stejně důležitá jako pocity. Ale k tomuto zjištění vedou tisíce a tisíce hodin správného základního tréninku. Proto vám přeji, aby procvičování základů bylo úspěšné a vytrvalé.


(c) Sveneric Bogsäter
Sveneric je původem ze Švédska. Byl druhým nejaponským studentem v historii bujinkanu, jemuž byl udělen jūdan. V současnosti žije v Holandsku, ale velmi často jej opouští, aby vedl semináře po celém světě.
Bujinkan Budōkai Nederland
www.bujinkanbudokai.nl

Comments are closed.